My School Log

Én is a KerPoofról akartam írni eredetileg, de látom, hogy valaki gyorsabb volt (az sajnos nem derült ki, hogy kicsoda). Szerettem volna kommentelni a dolgot, de valamiért nem tudtam, ezért itt egészítem ki Bárki értékelését. A KerPoof oly annyira beépíthető a tanórába, hogy a TeachersTools helyen kész óravázlatokat lehet találni feladatokkal. Sőt, arra is adott a lehetőség, hogy osztályközösségek regisztráljanak, és a munkáikat meg tudják osztani egymással. Szóval ennyit a KerPoofról most pedig jöjjön a My School Log.
Ezt a honlapot kevésbé a gyerekek, mint inkább a tanárok tudják jól használni. A honlap célja, hogy megkönnyítse az órák, órarendek és tananyagok kezelését.
A regisztráció itt is nagyon egyszerű: csak név és működő e-mail cím kell hozzá. A regisztrációkor kéri az iskolád nevét is. Ahogy én láttam, feltöltöttek rengeteg iskola nevét, de a magyar sulik nincsenek közte, engem is engedett először az ELTE, majd a nemlétező Prohászka Ottokár Kaotikus Gimnázium oktatójaként regisztrálni.
Funkciók:
- órák és oktatók felvitele,
- órarend elkészítés,
- tananyagok tanórákhoz való rendelése,
- fájlok, szakirodalom megadás egy-egy órához,
- értékelés,
- egy-egy órával kapcsolatos teendők összeírása,
- jegyzetek készítése.
A honlap rendelkezik néhány extrával, a teljesség igénye nélkül:
- tudományos számológép,
- periódusos rendszer,
- mértékegység átváltó,
- ...stb.

Alapvetően azt gondolom, hogy a program hasznos és egyszerű, továbbá átlátható. Látszik, hogy a szerkesztők tanárokban gondolkoztak, nem digitális bennszülöttekben. Ami azt illeti, a dizájnt sem vitték túlzásba, ez nagyban hozzájárul az átláthatósághoz. Nincsenek reklámok, nincsenek felugró ablakok. Ellenben van sok-sok oktató film, ami nagyon egyszerű, annak ellenére is, hogy angol. 
Ami kicsit zavar, hogy a honlap angol, de egyre több nyelven elérhető, lassan csak eljutnak a magyarig is!
Ami a mi területünket illeti, szerintem jó eszköz például egy utazó tanárnak, hogy a különféle óráit egy helyen tartsa és vezesse. Ide fel tudja tölteni a feladatlapokat, jegyzeteit...stb.

Képek a honlapról:
extrák

egyszerű kezelő felület
tantárgyak, oktatók
tenni valók listája
tantárgyak értékelése
feltöltött fájlok

1 megjegyzés:

  1. Timetoast

    Eddig azt hittem, értek valamicskét az internethez, de lassan kezdek kételkedni. Sajnos nem sikerült külön oldalra elkészítenem, ezért megjegyzésben küldöm el a program leírását.

    Sokáig tartott, mire dönteni tudtam, hogy melyik programmal ismerkedjek meg közelebbről. Az egész palettát végignéztem, és végül a választásom a Timetoast http://www.timetoast.com/ elnevezésű programra esett.

    Első lépések
    A program használatához az ilyenkor szokásos (ingyenes) regisztráció megejtése az első lépés. Egy e-mail címet, egy felhasználónevet és egy jelszót kell megadni. Az e-mail címre kapott linkre kattintva a regisztráció megerősítés nyer, és az alkalmazás már használható is.

    A program használata
    A Timetoast program segítségével úgynevezett virtuális idővonalat készíthetünk. Első lépésben többféle kategóriából választva, pl. zene, film, tudomány és technológia, politika, történelem jelölhetjük ki, hogy milyen témában szeretnénk bizonyos eseményeket az idővonalon megjeleníteni. Ha meghatároztuk a kategóriát, már készíthetjük is az idővonalunkat.
    Mivel a történelem mindig is a kedvenc tantárgyaim között szerepelt, ezért úgy döntöttem, letesztelem a programot és készítek egy idővonalat.
    A kiválasztott kategória (history) után tehát elkezdtem „megépíteni” az idővonalamat. Először meghatároztam az időintervallumot az „Add timespan” gomb segítségével. Itt az időintervallum mellett címet adhatunk az általunk meghatározott időtartamnak, és megjegyzést is írhatunk a témához kapcsolódóan. Extra lehetőségként akár hiperlink is beilleszthető.
    A következő lépésben az idővonalhoz eseményeket rendeltem az „Add event” gombbal. Erre a gombra kattintva magát az eseményt, és annak időpontját lehet hozzáadni a virtuális idővonalhoz. Kiegészítésként lehetőség van rövid megjegyzést írni az eseményhez, és kép is beilleszthető. Amint kész az idővonal, azonnal használható.
    A program a változtatás lehetőségét fenntartja (események hozzáadhatóak vagy törölhetőek). A kész idővonal publikussá tehető, így bárki megnézheti.

    Tanulásban akadályozott tanulóknál

    Előnyei:
    - nagyon könnyen felkeltheti a tanulók érdeklődését pl. a történelem iránt
    - az események sorrendiségének szemléltetéséhez aránylag jól alkalmazható, bár egyszerre nem érdemes sok eseményt megjeleníteni a virtuális idővonalon
    - a megjegyzések, képek, hiperlinkek segítik az információk beépülését, elmélyülését
    - ha a tanulók képesek elsajátítania a program használatát, maguk is készíthetnek virtuális idővonalat, mellyel hatékonyabbá tehetik tanulásukat
    - a publikussá tett idővonalakhoz bárki hozzáférhet, így egymás munkáit is felhasználhatják a tanulás során.

    Hátrányai:
    - a program angol nyelvű (megtanítható a használata, de időigényes)
    - nem minden tanuló rendelkezik internet kapcsolattal, sőt még számítógéppel sem (az internet és számítógép ismeretének hiánya szintén hátráltató tényező)
    - egyidejűleg egy idővonalat csak egy személy szerkeszthet.

    Összességében úgy gondolom, hogy hasznos a program, de sokkal inkább a tanárok tudják kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket. Órákon jól alkalmazható, bár önmagában kevés. Szükséges kombinálni valamilyen feladattal. Ha a diákok megtanulják a programot használni, az ismeretek elsajátítása sokkal élvezetesebbé válhat számukra.

    VálaszTörlés