Tikatok

Tikatok, avagy minden gyereknek van egy története…

A Tikatok egy olyan weboldal, ahol a gyerekek képekkel illusztrált történeteket írhatnak, melyeket igény szerint könyv vagy e-könyv formájában meg is jelentethetnek.
A regisztráció ingyenes, viszont, ha az oldalon írt és szerkesztett könyvünket ki is szeretnénk adatni, azért természetesen már fizetnünk kell. A jó hír az, hogy az elkészült könyveket a világ bármely pontjára kiszállítják.
Ahhoz, hogy csatlakozhassunk az oldalhoz, el kell, hogy múljunk 13 évesek. 13 éves kor alatt a szülő regisztrálhat, mely során nyithat egy alfiókot gyermeke számára, ami felett teljes felügyelettel rendelkezik.

Hogyan és milyen könyvet készíthetünk az oldalon?

„Készíts könyvet” fülre kattintva három könyvtípus közül választhatunk.
1. Emlékkönyv- minden korosztály számára, arra az esetre, ha az írásainkról, kedvenc élményeinkről egy maradandó emléket szeretnénk. Olyan sablonok közül választhatunk, mint „Nyári emlékeim”, „Családi fotóalbum”,  „ Mindent rólam”, stb.
2. „Story Sparks”- 8 éves kortól. Akkor ajánlott ezt a típust választani, ha el szeretnénk készíteni saját történetünket, viszont ahhoz, hogy elinduljunk egy kis segítségre van szükségünk (egy előre megkezdett történetet folytathatunk). Témaköröket, a témakörökön belül pedig különböző történeteket választhatunk. (pl.: Dinoszauruszok- A dinoszauruszok országa).
3 „Start from Scratch”- 10 éves kortól. Teljesen egyedül, szabad témaválasztással, sablonok és előre írt szövegek nélkül írhatjuk meg saját történetünket.
Az írásainkat képekkel illusztrálhatjuk, amiket vagy a beépített galériából választunk ki, vagy, ha szeretnénk módunk van rá, hogy saját képeket is beillesszünk.
Ha tanórán belül íratunk könyvet a tanulókkal, a három nehézségi szint jó lehetőséget ad a gyerekek közötti differenciálásra.

A könyvek mellett különböző kalendáriumokat is készíthetünk, melyekhez számtalan sablont találunk az oldalon.

Az elkészült könyveket megoszthatjuk többek között e-mailben, Facebook-on,  Twitter-en és magán az oldalon is, viszont a gyerekek védelmének érdekében a megosztásoknál minden esetben szülői hozzájárulást is kérnek.

Hogyan használhatjuk az oldalt tanárként?

Tanárként regisztrálva diákjainknak alfiókokat hozhatunk létre, ahol folyamatosan követhetjük, ellenőrizhetjük tanulóink munkáit. Az oldal segítségével olvasásra és írásra inspirálhatjuk a gyerekeket, megmutathatjuk nekik az interneten történő kreatív tanulás egyik formáját, valamint könnyen megoszthatjuk a szülőkkel gyermekeik elkészült munkáit.

Számos alkalom adódik egy-egy tanév során arra, hogy a gyerekek az oldal használatával elkészítsék saját kis könyvüket. Többek között:
-         a diákok könyvet írhatnak nyári élményeikről, erdei iskolai, tábori tapasztalataikról
-         olvasónaplójukat is rögzíthetik ilyen formában
-         különböző tantárgyak témáihoz kapcsoltan is készíthetnek beszámolókat (egy-egy témáról csoportosan is írhatnak könyvet, ami hozzájárul a diákok közötti kooperáció kialakulásához)
-         stb.
Mindez segíti a gyerekek kreativitásának, fantáziájának, szövegalkotó képességének, szókincsének, gondolkodásának, kooperációjának, stb. fejlődését.