Tikatok

Én a Tikatok nevű honlapot szeretném bemutatni nektek. Mi is a Tikatok? Nos, a Tikatok segítségével nagyon egyszerűen (még nekem is!), és gyorsan készíthetünk egyedi mesekönyvet. A honlapon megtekinthetők a gyerekek által korábban készített legjobb alkotások, végig lehet lapozgatni az általuk kitalált és illusztrált mesekönyveket. Ezeket meg is lehet rendelni (természetesen pénzért), ebben az esetben, rendes papíralapú könyv formájában kiszállítják nekünk. Ennél persze sokkal izgalmasabb, ha mi magunk készítünk a gyerekekkel saját mesekönyvet, saját történettel és rajzokkal. Ezen kívül üdvölőlapokat, különböző alkalmakra szóló emlékkönyveket (pl. karácsony, Anyák Napja, nyaralás stb. és naptárakat is készíthetünk a Tikatokokon saját fotókkal, rajzokkal, de iskolai felhasználásra inkább a könyvkészítés alkalmas (és izgalmas). Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy regisztrálunk (ingyenesen), majd rákattintunk a "create a book" nevezetű fülecskére. Ezt követően három lehetőség közül választhatunk:
  1. különböző alkalmakra szóló emlékkönyvek (leírását ld. fentebb, bármely korosztály számára ajánlott)
  2. történet "sziporkák" - ezt 8 éves kortól ajánlja a honlap. Ha erre kattintunk, különböző témalehetőségek közül választhatunk: földön kívüliek, robotok és űr; állatok és bogarak; autók, vonatok, repülők; dinók; sárkányok és varázslat; szellemek és szörnyek; ünnepek és nyaralás; hősök és gonoszok; hercegnők és tündérmesék; iskola és család; kémek és detektívek; sport és játékok. Ha bármelyiket kiválasztjuk, újabb választási lehetőségeket kínál fel, különböző alaptörténetek közül válogathatunk (pl. ha az állatos meséket választjuk, eldönthetjük, hogy  egy kedvenc állatunk nyaralásának történetét szeretnénk megírni, vagy egy eltévedt pingvint szeretnénk hazasegíteni). Ha az alaptörténetet is kiválasztottuk (tegyük fel a pingvineset), azonnal felkínálja a lehetőséget, hogy elnevezzük főhősünket, illetve egyúttal a nemét is kiválaszthatjuk, és nem árt címet adni a történetnek. Ha ezzel megvagyunk, máris megjelenik virtuális könyvünk, a kiválasztott címmel, és rögtön lehetőségünk van arra, hogy beillesszünk egy képet a könyv borítójára. A képeket nekünk kell feltölteni a "Pictures" fülecske alá, később ezek közül válogathatunk. Ezután kiválaszthatjuk, kinek szeretnénk ajánlani a könyvet. Ezután elindul a történet. Egy történet-vázat felajánl a rendszer (pl. "Bruno egy pingvin, aki a Déli sarkon él", és a történet kibontását is további kérdésekkel segíti (pl. hogy néz ki egy pingvin?) és egyúttal felajánlja, hogy a másik oldalra beillesszük a főhősünkről készült rajzot. A felkínált történet-vázon bármikor változtathatunk, a saját kezűleg készített és beszkennelt rajzokkal egyedivé varázsolhatjuk a történetünket és természetesen úgy formázzuk (háttér, betűstílus stb.), ahogy jól esik. Az elkészült történetet elmenthetjük, megoszthatjuk másokkal, megvásárolhatjuk, illetve mi magunk is kinyomtathatjuk.
  3. teljesen egyedi történet (10 éves kortól ajánlott). Ebben az esetben nincs ajánlott alaptörténet, mindent mi magunk (illetve a gyerekek) találhatunk ki.
Iskolai felhasználása szerintem egyértelmű: akár első osztálytól alkothatunk saját történetet. Alsóbb  osztályokban inkább a második lehetőséget választanám, ahol adott egy egyszerű alaptörténet és ezt formálgatjuk, illetve ehhez készítünk rajzokat. Felsőbb osztályokban már megpróbálkozhatunk egy teljesen egyedi történet megalkotásával is. A mellett, hogy a kreativitást fejleszti a mesekönyv elkészítése, akár egy projektet is szervezhetünk köré, és felhasználhatjuk a matematikától kezdve a természetismeretig bármely óratípusnál.