A blog a 2011 őszi félév során az IKT és WEB 2.0 címet viselő egyetemi kurzusra járó hallgatók közös tanulási naplója
2011. december 17., szombat
Időkép és univerzális tervezés
2011. december 15., csütörtök
A legnagyobb univerzális tervezés bakik
- a komplex akadálymentesítésről:
- a lejtőkre vonatkozó szabályozás:
2011. december 13., kedd
Mit tanultunk?
2011. december 11., vasárnap
Érdemes tanítani a fiatalokat az internet használatára...
Gondoltam, megosztok veletek egy nagyon pozitív élményt, ugyanis ez mindannyiunknak tanúsásos lehet a jövőre nézve. Sokat beszéltünk már arról, hogy a mai gyerekek, fiatalok, akik már digitális bennszülöttnek számítanak, mennyire nem ismerik az internet veszélyeit, nincsenek tisztában a közösségi oldalak protokolljával. Mindig arra a következtetésre jutottunk ezzel kapcsolatban, hogy a szülők és a pedagógusok felelőssége, hogy a gyerekek megtanulják megfelelő módon használni az internetet. Persze az már kérdéses, hogy a gyerekek, fiatalok mennyire fogadják el szüleik, tanáraik tanácsait.
A múlt héten, Adrival, a szakiskola 10. osztályával interjút készítettünk a gyerekekkel, a számítógép- és internethasználattal kapcsolatos szokásikról. Az eredmény meglepő volt. Arra számítottunk, hogy a fiatalok többsége nem lesz tisztában az internetes protokollal. Ezzel szemben a gyerekek ismerték a közösségi oldalakon lehetséges biztonsági beállításokkal, sőt mindenki, aki regisztrált valamilyen közösségi oldalra, használja is ezeket a biztonsági beállításokat.
Tudatában vannak annak is, hogy az interneten könnyen megtalálhatják őket különböző csalók, molesztálók, így nem jelölnek vissza olyan embert a Facebook-on, akit nem ismernek, és nem dőlnek be a különböző körleveleknek, melyekben a személyi adataidat kérik, esetleg otthoni munkát ajánlanak, de előbb be kell fizetni egy bizonyos összeget.
A beszélgetés során a leginkább az lepett meg, hogy a gyerekek életszerű példákat hoztak!
Bár az interjú elején megkérdeztük tőlük, hogy valaki tanította-e nekik az internetezés szabályait és ők azt válaszolták, hogy nem, mégis kellőképp tájékozottak voltak.
Aztán lassacskán kibújt a szög a zsákból, és kiderült, hogy a szülők többsége figyelemmel kíséri a gyereke internetes tevékenységét és ami a leginkább tanúságos volt a fiatalok számára, az a rendőrség bűnmegelőzési programja volt. Ezt nem fejtegetném hosszabban, hiszen mindannyian ott voltunk gyakorlaton és tudjuk, hogy havonta néhány alkalommal, a rendőrség két embere beszélget a gyerekekkel. Néhány alkalommal az internet helyes használata és veszélyei is szóba kerültek. És nagyon sokat jelentett nekik! Vagyis van értelme beszélgetni a fiatalokkal, mert igenis számít, s bár sokszor úgy tűnik, hogy oda se figyelnek, mégis elraktározzák maguknak a hallottakat.
A beszélgetés tanúsága: igenis tanítani kell a gyerekek számára az internet használatának szabályait, fel kell hívni a figyelmüket a veszélyekre, hiszen a mi kötelességünk is, hogy olyan felnőtt váljon belőlük, aki ki tudja használni a digitális világ előnyeit.
Azért gondoltam, hogy röviden megosztom ezt veletek (bár a témából született az egyik beadandónk is Adrival), mert aki esetleg eddig szkeptikus volt a témát illetően, láthatja, hogy meg lehet tanítani a gyerekeket, fiatalokat a számítógép, internet megfelelő használatára.
Csak soha ne felejtsünk el beszélgetni velük!
2011. december 6., kedd
2011. november 29., kedd
A mai óra után beszélgettünk kicsit a Borkával meg Lucával és többek között szóba jött az is, hogy ki mire használja az internetet, mennyire része az életének stb.
Erről jutott eszembe, hogy hasznos lenne, ha megosztanánk néhány ilyen oldalt, alkalmazást stb., amit akár a mindennapi feladatokhoz, akár a szakmai fejlődéshez használunk (ez egyben kiváló lehetőség azoknak - pl. én - akik kicsit elmaradtak a blogbejegyzésekkel ;). Ezzel ötleteket ill. lehetőségeket adhatunk egymásnak is.
Itt van az én listám:
- kapcsolattartás: gmail, facebook, skype
- zene: youtube (itt elég sok listát készítettem magamnak, így a hangulatomhoz/alkalomhoz illően csak elindítom az egyik listát és órákig szólnak a gondosan kiválogatott zenék :), illetve emellett szoktam online rádiókat is hallgatni (a neten is lehet keresgélni, de az iTunes-nak is van ilyen funkciója egész széles kínálattal --> idegen nyelv gyakorlására sem rossz!)
- főzés: a nosalty.hu-n saját online szakácskönyvet is készíthetsz, ezt nagyon hasznosnak találom, ezen kívül szeretem még a desszert.eu-t (a neve megtévesztő, nem csak desszertek vannak), az allrecipes.com-ot, illetve néhány gasztroblogot is (pl. Dolce Vita, Főzni akarok stb.)
- vásárlás: amazon (főleg idegen nyelvű könyvek, filmek), bigyoshop, lencsek.hu
- blogok: ezek olvasására nem olyan régen kaptam rá, van kettő, amit rendszeresen követek: Passionate Homemaking, plusz egy Amerikában élő barátnőm blogja (ez azt hiszem zárt).
- szakmai blogok: ez egy új dolog nekem is, amibe csak most kezdek belejönni, néhány, amiket eddig találtam:Bergamott, Fittkid, Pöttyös Doboz, Logopédus jegyzetei
Ezek csak amik most eszembe jutottak, de kíváncsi vagyok rá, Ti mire/hogyan használjátok a netet, akár szakmai, akár magán területeken.
2011. november 20., vasárnap
Blogolás..
Fegyvert ragad egy ifjú.
(Be fogják majd mondani.)
Beront az egyetemre,
S kilenc társát lelövi.
Az automatából
Egy kávét vesz magának.
„Nénó, nénó, riadó!”
Ő nyugodtan kortyolgat.
Ott találnak majd reá,
Golyóval a fejében.
Nem ítéli el bíró,
Nem érheti oly’ szégyen!
Nem az ítélet jogosságát vagy jogtalanságát szeretném vitatni, inkább arra a jelenségre reflektálni, hogy milyen durva az, hogy Ő gyakorlatilag nem követett el semmit," csak" blogot vezetett, amiben közzétette gondolatait.(ha egyáltalán tényleg az övé).És ezért ült majdnem 2 évet.
Számomra ez nagyon rémisztő..
Mit gondoltok??
Borka
2011. november 16., szerda
Kötődés digitális eszközeinkhez
Aztán jött az az érzés...Komolyan, mintha búcsút vettem volna valakitől, vagy legalábbis egy kapcsolatnak vetettem volna véget. Szomorú voltam, nagyon szomorú! És rá kellett jönnöm, hogy bizony komolyan kötődök a telefonomhoz, ami valójában egy élettelen 5 centis műanyagdarab. Elgondolkoztam. Normális ez?
Aztán még jobban elgondolkodtam, és rájöttem valamire. Nem magához a tárgyhoz kötődtem, hanem azokhoz az emlékekhez, amik hozzá kapcsolódtak. Mennyi mindent átéltünk közösen az elmúlt évek során... Ott volt velem, amikor érettségi után felhívtam az aggódó családtagokat, rajta olvastam el először az üzenetet, hogy felvételt nyertem a Bárczira, együtt nyaraltunk, teleltünk, vizsgáztunk. Ott volt nekem, mint biztos pont, ami/aki mindig összeköt engem azokkal, akikre éppen szükségem van, vagy nekik van szükségük rám. És egyszerre ez a valami nincs többé. Persze van egy másik, de "őt" még nem ismerem, sőt az első benyomás is negatívra sikeredett, ugyanis nem olyan színű, mint vártam.
Vajon tényleg létezik ez a jelenség? Tényleg elkezdünk érzelmileg kötődni digitális tárgyainkhoz? És ha igen, akkor milyen fokú kötődés a normális?
A kötődés kifejezés, amit használok nem keverendő össze a függőséggel! Az teljesen más kérdés, hogy képesek vagyunk-e megoldani a hétköznapi ügyeinket megszokott eszközeink nélkül...
Az érzelmi kötődés az, ami engem nagyon megijeszt. Nem torz jelenség ez? Olyan nehéz eldönteni. Persze az ember könnyen mond ítéletet, amikor másokról van szó, de amikor saját maga felett kéne pálcát törnie, az már nem megy. Lehet, hogy pont azért gondolom azt, hosszas töprengés után, hogy ez a fajta kötődés normális. Régen, amikor még nem volt tele a világ a digitális világ csodás eszközeivel, kötődtek az emberek leveleikhez, szerelmes üzeneteikhez, kiszáradt virágcsokrokhoz, plüssállatokhoz, poros, szakadt borítású könyvekhez, régi, kedvenc ruhadarabjaikhoz...Azt hiszem most sincs ez másként, csak mindehhez hozzá jönnek még imádott kütyüjeink.
Én vállalom; komoly érzelmi szálak fűznek a telefonomhoz! És te?
2011. október 31., hétfő
A Belga, a töri és a videoklip
Nos, a kérdésem a következő: elképzelhetőnek tartjátok-e azt, hogy mondjuk szakiskolában ezt a számot felhasználjátok a magyar töri tanításához?
Csak egy ötlet az alkalmazásához: egy tanórai és tanórán kívüli projekt keretén belül el tudom képzelni azt, hogy csoportmunkában megtanulják a dalszöveget, és forgatnak hozzá egy klippet mondjuk kamerás telefonnal (mert az már lassan szinte mindenki zsebében ott lapul). Aztán egy megbeszélt órán bemutatják a csoportok a klippeket. Természetesen az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy átbeszéljük és megtanuljuk, hogy melyik királyhoz mi a legfőbb tudnivaló, hogy ne csak szorzótáblaszerűen visszamondják a lényeget.
Szóval? Érveljetek pro és kontra!
Megjegyzés: tudom, hogy van a számban 3 „csúnya” szó, de azt úgyis használják. Természetesen a klipben ki kellene sípolniuk. Elnézést attól, akit ez zavar.
2011. október 24., hétfő
Az internetes források hitelességéről- avagy tartogat-e számunkra veszélyeket a világháló
Mert tudom hol, mikor és kitől!
2011. október 10., hétfő
Facebook pro és kontra
- www.web2suli.hu: ez egy fizetős szolgáltatás, ami iskolai honlapoknak, elektronikus naplónak és modern intranet szolgáltatásnak ad helyet
- sulivilag.hu: ami egy hazai fejlesztésű, ingyenes, kifejezetten oktatási intézmények számára létrehozott közösségi oldal, amely a tanárok, diákok és szülők közötti információmegosztásra szolgál.
2011. október 8., szombat
És mi emlékszünk?
2011. október 4., kedd
Facebook & személyiség
2011. október 3., hétfő
280 Slides
Választásom a 280 slides-ra esett, mert kíváncsi voltam, hogy miért 280, és reméltem útközben kiderül. Nos, azért mivel maximum ennyi diát használhatsz el egy prezentáció készítésekor. (Mennyiség alapján találóbb lenne előadássorozatot írni.)
Elsőre gyanúsan olyannnak tűnt, mint a power point internetes változata, talán kicsit színesebb. Második ránézésre kiderült, hogy az is. Nyolc egyedi, nagyszerű tulajdonságát emeli ki az első oldal meggyőző marketing-szövegében:
1. Létező dokumentumok feltöltése
2. Automatikus mentés
3. Bárhonnan elérhető
4. Power pointtal meg lehet nyitni
5. Beépített kép- és videókereső
6. Egyszerű megoszthatóság
7. Minőségi témák (?)
8. Letöltés és installálás nélkül is működik
Kilencediknek beírnám, hogy ingyenes.
Ha adott helyen (ahol prezentációt tartasz) van internet hozzáférés, akkor le lehet tölteni, és megtartani a prezentációt, tehát nem kell különböző, roppant egyszerűen elhagyható adathordozókon tárolni fáradságos munkád eredményét. Ez megtetszett. Az itt létrehozott fájlokat a power point tudja kezelni, .pptx formátumban ki lehet küldeni e-mailen is, és ha esetleg egy korábbi .ppt-t újra felhasználnék, akkor feltöltöm, és a régebbi művem is elérhetővé válik online.
Videók és képek beillesztése tényleg egyszerűbb, nem kell külön keresőt nyitni, mivel egy mini-felugró ablakon belül válogathatunk a találatok között, a méretek előre láthatóak, (vagy legalábbis le van írva, hányszor hány pixeles), egyszerűen át lehet húzni egérrel a diára.
Viszont nincs "advanced search" funkció, amivel szűkíteni lehetne a képkeresést, csak kattintásra lépdel a diák között (mondjuk ez engem nem zavar, mert a power point ingyenes klónjában is így van).
Mivel pont olyan, mint a power point, ezért nem bonyolult kezelni, (mint például a prezit néha), de ugyanúgy nehéz összefüggéseket megjeleníteni, vagy közös előadást szerkeszteni. (Erre a célra a prezi sokkal alkalmasabb.)
Angol nyelvű változata van csak elérhető, ami újabb hátrány angolul nem értőknek.
A regisztráció egyszerű, (pluszpont) egy e-mail cím és egy jelszó beírása elég, felhasználási feltételeket nem mutat. (Bár engem ilyenkor elgondolkodtat, hogy vajon kiknek adják ki marketinges körlevelekhez az e-mail címem...)
Ha informatikai szempontból ideális világban élnénk, és minden gyereknek és tanárnak lenne működőképes otthoni számítógépe, ezenfelül az osztályokban is, akkor ajánlanám, mert arra alkalmas, hogy egy viszonylag egyszerű módon látványos eredményt érjünk el.
Facebook a mobilon
Storybird
Sziasztok!
Sokáig nem értettem, miért nem tudok blogbejegyzést készíteni. Ma beszéltem Anitával, és kiderült, azért, mert nem kaptam még meghívót. Ez most megtörtént, így írhatok (külön oldalt még mindig nem tudok létrehozni). A választott program leírásával már korábban elkészültem, csak itt nem tudtam közzé tenni. Időközben naná, hogy készült már leírás erről a programról, de ugye nem haragudtok meg, ha most nem kezdem elölről az egészet, hanem bemásolom, amit korábban írtam?! Íme:
Én a Strorybird programot választottam. Őszintén szólva azonnal beleszerettem abba a mesébe, azokba a képekbe, amiket még órán gyorsan megnézegettem, így nem volt nehéz dönteni.
A programról. Történeteket, meséket lehet vele készíteni. Az elkészült mű olyan, mint egy mesekönyv, csak éppen a számítógépen. Rögtön regisztráltam is, ami nagyon egyszerű volt, bár az angol nyelvtudás szükséges. Választani lehetett, hogy "hagyományos", "szülő", vagy "gyerek" felhasználót hozunk-e létre. Aztán olvasgattam, mit is írnak a honlapon magukról:
Azt mondják, azért hozták létre ezt a programot, mert a mai rohanó világban már nem nagyon jut idejük a szülőknek a gyerekeknek mesélni, társasozni, hasznos időt eltölteni velük. Ez ellen próbál tenni a program, hiszen itt szülők és gyerekek együtt készíthetnek meséket, akár egymás mellett ülve, akár messze egymástól a számítógép segítségével, felváltva hozzátéve valamit a történethez. Így kapcsolat jöhet létre akkor is szülő és gyermeke között, ha a szülő mondjuk távol van. Ez a program annyiban különbözik a többi online játéktól, hogy míg azok vagy gyerekeknek vagy felnőtteknek készültek, ez a két csoportot kapcsolja össze. Elsősorban családok és barátok számára ajánlják. A program ingyenes, de van lehetőség könyvként kinyomtatni, vagy pdf formátumba tenni az elkészült műveket (így e-book-on is lehet olvasni), ami viszont már pénzbe kerül.
További lehetőségek. A történeteket az olvasáson túl lehet kommentelni, lehet "szívecskézni" (mint a like gomb, csak itt egy szív), hozzáadhatjuk saját olvasási listánkhoz és elküldhetjük barátainknak is.
A meséknél meg van jelölve, hogy ki a szerző, ki az illusztrátor, és milyen korosztálynak szól.
Megnéztem a demo-t arról, hogyan lehet egy ilyen Storybird-t csinálni (persze ehhez is kell az angol). Nagyon egyszerű! A szöveget csak be kell írni az üres "térbe", a képeket pedig csak be kell húzni. Könnyen lehet javítani, a képet lecserélni, változtatni a hátteret, oldalakat hozzáadni vagy elvenni. A munkát bármikor abba lehet hagyni, folytatni, vagy meghívni valakit, és felváltva dolgozni. Azt hiszem ebbe a részbe nem merülnék most bele, a lényeg, hogy gyerekekhez igazították, így könnyen kezelhető.
Miért jó ez a program? Egy részről a már korábban leírtak miatt, hogy szülők és gyerekek, barátok tudnak együtt játszani valamivel, van közös élmény (ami ma sokszor hiányzik), ez lehet egy olyan tevékenység, ami összeköti a résztvevőket. Másrészt a mese az, ami nagyon fontos ebben. A Tv és az idő hiánya miatt a mesélés is nagyon háttérbe szorult, pedig a gyerekek fejlődésében (ezt hiszem mindannyian el tudjuk képzelni, mennyi terület fejlődik egy mese hallgatása közben, nem is kezdeném sorolni...) ez is nagyon nagy szerepet tölt be szerintem. Egy mese hallgatása sokkal többet ér, mint egy mese megnézése. Sokat beszéltünk róla, hogy a mai gyerekek életében mennyire nagy szerepe van a számítógépnek, nos, ezzel az eszközzel talán a mesék világát is könnyebb velük megszerettetni.
Tanulásban akadályozott gyerekek számára. Talán itt hátrány lehet az angol nyelvű program, de pedagógusi (szülői) segítséggel szerintem ez is könnyen áthidalható. A könnyű kezelhetőség miatt a program használata, a történetek gyártása nem okoz gondot. Több módon is használhatnánk ezt a programot. Például magyar órán a tanár által előre elkészített történetet megnézhetik a gyerekek, ez segíti a figyelmet és a történetre való emlékezést is. Meg is lehet beszélni, a gyerekek milyen mesét készítenének egy adott anyaghoz, és informatika órán ők maguk készíthetnék ezt el. Vagy közösen is készíthetnének történetet. Ilyen jellegű feladatokat már most is csinálnak számítógépen, de ez a program megkönnyíti ezt a folyamatot, élvezhetőbbé teszi, és talán érdekesebb is számukra, ami segíti azt, hogy jobban emlékezzenek a történetekre. A kreativitás, a fantázia fejlesztésére is remek lehetőség. Írni is kell, ami szintén egy komplex terület (helyesírás, fogalmazás, szókincs stb.). Ha a meséket el is meséltetjük később, az emlékezet és a verbális terület is szerepet kap. De sorolhatnám még, szerintem a pedagógus kreativitásán is múlik, hogy mennyire tudja kihasználni és kamatoztatni ennek a programnak a lehetőségeit.
Storybird
sajnos nem tudtam aloldalt létrehozni a blogon, ezért egy új bejegyzés formájában osztom meg veletek a Storybird tapasztalataimat.
A Storybird - akár csak a Tikatok - egy olyan alkalmazás, amivel bárki készíthet rövid, illusztrált történeteket.
A regisztráció itt is ingyenes, egy email cím és egy jelszó megadása szükséges. A regisztrációnál választhatunk, hogy tanár, szülő, gyermek vagy általános regisztrálóként szeretnénk-e bejelentkezni. ( Ez azért szükséges, mert ha pl. tanárként jelentkezünk be, akkor bizonyos extra funkciókat is élvezhetünk: létrehozhatunk egy virtuális osztályt, felvehetjük tanulóinkat így ők csoportban vagy egyénileg is létrehozhatnak történeteket, melyeket aztán kommentelhetnek stb.)
Ezután a visszaigazoló mailben egy aktiváló linkre kell kattintanunk és máris kezdődhet az alkotás!
Ami nekem személy szerint rögtön először megtetszett, hogy az oldal bejelentkezéskor felajánl egy rövid videót, ami alapján egy összefoglaló képet kaphatunk az alkalmazásról (igaz, hogy angolul van és egy kicsit gyorsan beszélnek rajta, de alapvetően szerintem nagyon hasznos). Ez után a videó után már én is egyszerűen létrehozhattam a saját történetemet.
Az oldalon 2 alapvető funkció van, az egyik a történetek létrehozása (Create) a másik a mások által létrehozott és közzétett történetek olvasása (Read). Ezen kívül van egy saját Account-unk, amely feltünteti a saját történeteinket, valamint tartalmaz egy Reading List-et is, ahova felvehetjük kedvenc történeteinket is.
Amennyiben létrehozni szeretnénk egy új történetet, úgy választhatunk témák vagy grafikusok alapján is.
Ezek után az oldal nagyon egyszerűen kezelhető, szerintem bárki hamar rátanul a használatára. A készülő történeteket kb. percenként automatikusan menti is, így attól sem kell félnünk, hogy remekművünknek véletlen nyoma vész.
Leírok még néhány funkciót, jellemzőt ami nagyon tetszett:
- az elkészült történeteinket közzé is tehetjük (amelyre maga a Storybird is bátorít), de nem muszáj, azt is megtehetjük, hogy azt csak az általunk megjelölt személyekkel osztjuk meg (így pl. alkalmazhatjuk személyesebb tartalmak megosztására akár egy családi, baráti vagy osztályközösségen belül is).
- a Storybird lehetővé teszi, hogy meghívjunk másokat is egy-egy történet közös megalkotására, így akár többen is dolgozhatnak egy történeten, minden tag a saját ízlése szerint alakítva azt.
- a Help oldal (amit alapvetően szerintem ritkábban olvasunk, mert gyakran igen nehéz rajtuk eligazodni) nagyon praktikus. Külön tartalmaz információt a szülőknek, pedagógusoknak és egyéb érdeklődőknek is. Nagyon tetszett például az, hogy részletes információkkal szolgálnak az oldal biztonságosságával kapcsolatban - itt leírják, hogy pont ezen okokból nincs se chat funciójuk, se a felhasználóknak olyan profiljuk, amelyen a gyerekek adatokat oszthatnak meg magukról.
Amiben különbözik a Tikatoktól (legalábbis nekem a leírások alapján így tűnt :) :
- csakis saját készítésű mesekönyveket készíthetünk, tehát az oldal nem ajánl fel alaptörténeteket, illetve emlékkönyv-formátumot
- az elkészült műveket itt a nyomtatott forma mellett PDF-ben is megrendelhetjük, ami nyilván jóval olcsóbb, így azt otthon is kinyomtathatjuk
- amennyire én láttam, a Tikatokhoz képest itt művészibb képek között válogathatunk
Iskolai felhasználása:
Mivel a program gyakorlatilag megegyezik a Tikatokkal, így nem sok újat tudok hozzátenni a már leírtakhoz: nagyszerű lehetőség ez önálló élményfeldolgozásra, a kreativitás, szövegalkotás fejlesztésére, de akár az osztályközösség formálására is (nekem pl. rögtön eszembe jutott, hogy év végén, vagy bármilyen egyéb alkalomból milyen jó kis lehetőség ez a tanár kezében arra, hogy egy színvonalas kis történetecskével zárja le az adott évet, kívánjon kellemes ünnepeket stb.)
Egyetlen hátránya, hogy internetfüggő - ami a hazai tanulásban akadályozott fiatalok számára problémát jelenthet.
2011. október 1., szombat
Mindomo a gyakorlatban (www.mindomo.com)
Miért ezt választottam?
Tavaly a Szabad tanulás kurzus keretein belül már használtam ezt az online fogalomtérkép-készítő programot, és nagyon elnyerte a tetszésemet. Ezért gondoltam azt, hogy kibővítem az eddigi tudásomat, és megnézem kicsit alaposabban ezt a honlapot.
A mindomo.com website használata
A regisztráció igen egyszerű, egy szimpla e-mail-címet, felhasználónevet és jelszót igényel. Az oldal angol nyelvű. Belépés után egy levelezőrendszerhez hasonló kép fogadja a felhasználót, ahol középen megtalálja az addigi munkáit. (Ha nem volt még munkája, akkor üresen találja a „postafiókot”.)
A két legfontosabb funkció, az új fogalomtérkép készítése és a feltöltés (bármilyen dokumentum, kép, hivatkozás, videó) jól látható helyen, a bal felső sarokban egy elég nagy ikonként jelenik meg. A többi fontos funkció (megosztás, törlés, átnevezés) is hasonlóképpen jó helyen található, felül a munkák fölött.
Az oldalnak kereső funkciója is van, lehet a publikussá tett többi fogalomtérkép között is keresgélni kulcsszavak alapján, ezek jobb oldalt felül érhetőek el, illetve baloldalt a „Public Maps” menüpont alatt az összes elérhető publikussá tett fogalomtérkép kereshető, időrendben. Ha találunk olyat, ami nagyon tetszik, be lehet tenni a kedvencek közé (bal oldal „Favourites” menüpont), és így mindig megtalálható lesz.
Az oldalon saját felhasználói profil is készíthető, profilkép feltöltéssel és minden más információ megadásával együtt. A felületen Fórum is használható.
Ennek az alkalmazásnak van egy Prémium változata is, természetesen pénzért. Kideríteni nem tudtam, hogy mennyibe kerül, mert ahhoz előbb fel kellene rá jelentkezni, és én meg vagyok elégedve az alapverzióval.
Az oldal hátránya, hogy nincsen „látogató verziója”, csak úgy lehet megnézni a honlapot, ha regisztrálunk.
Új fogalomtérkép készítése
A fogalomtérkép kinézetét illetően elég nagy a választék. Ha valaki nem is ért angolul, a rajzos ikonok segítségével könnyen kitalálható, hogy melyik ikon mire való. Ki lehet választani a fogalomtérkép elhelyezkedését (bal oldalt, középen vagy jobb oldalt legyen a képernyőn), a szerkezetét, kapcsolatokat lehet bejelölni rajta, a színekkel is rengeteget lehet variálni, hogy a térkép jól nézzen ki (háttérszín, a rublikák színe egyenként változtatható, a betűszínek változtathatók). A fogalmakhoz Clip Art-ból képek illeszthetőek be, illetve lehet képeket, dokumentumokat, videókat feltölteni és hiperlinkeket beilleszteni. A program különlegessége, hogy az egyes fogalmak, kulcsszavak rublikájához megjegyzés írható, ami ha az adott rublikára állítjuk az egeret, megmutatja a szöveget. Így kommentálható az adott fogalom, például egy prezentáció során, vagy segítség lehet az embernek egy kulcsszó értelmezésében.
Az elkészült fogalomtérkép eztán megosztható bárkivel, akit a készítő megjelöl (e-mail-cím).
Alkalmazása tanulásban akadályozott tanulóknál
Véleményem szerint ez a honlap jól alkalmazható tanulásban akadályozott tanulóknál, mert:
1. az emberek nagy része vizuálisan tudja a leghatékonyabban az ismereteket elsajátítani, és eddigi tapasztalataim is azt mutatják, hogy a tanulásban akadályozott tanulók nagy részének jó, ha vizuális úton is megkapják az információt.
2. a témák egymástól eltérő helyen való elhelyezkedése segíti a homogén gátlás elkerülését, illetve az információk (negatív = egymást kioltó) interferenciáját.
3. a beillesztett képek, videók, egyéb dokumentumok, hiperlinkek segítik a szemléltetést, ezáltal a hatékonyabb tanulást.
4. a fogalomtérkép megosztása a saját élményű információszerzésnek egy jó módja, ezáltal szintén hatékonyabb lesz a tanulás.
5. a fogalomtérképek osztály szintű közös szerkesztése erősíti a tanulók közötti kooperációt.
6. az efféle fogalomtérképek igen jól használhatók kooperatív munkára, mivel a diákok otthonról is tudják szerkeszteni (persze internet és jelszó ellenében).
7. a fogalomtérkép elkészítése kreativitást igényel, és kutatómunkát, ezáltal jobban elmélyülhet a tananyag.
8. egyszerre többen is tudják szerkeszteni.
A honlap hátrányai
A honlap használata akadályokba ütközhet az alábbi okok miatt:
· angol nyelv ismeretének hiánya
· internet hiánya
· számítógép használatának nem ismerete, gyakorlatlanság
· nem követhető, hogy melyik diák mennyi munkát tesz bele az elkészítésbe
Ezen okok közül az angol nyelv nem ismerete kikerülhető, ha a rajzos ikonokkal és egyszerű mechanikus sémákat megtanítva használjuk a programot. A számítógép-használat is elsajátítható, illetve gyakorolható, azonban az internet hiánya csak úgy küszöbölhető ki, ha a diákok az iskolából használják az internetet, így viszont nem szerkeszthetik akkor, amikor épp akarják.
2011. szeptember 30., péntek
Pro és kontra...
Nos sikerült lehiggadnom két agyvérzés után, miután eltüntettem az egy órán át gépelt első blogbejegyzésem, így visszatértem…Igazából Lacus legelsőjéhez szóltam hozzá, de képtelen vagyok leírni újra ugyanazt. Lám, lám, én is digitális analfabéta vagyok, úgy tűnik…
Sokat gondolkodtam azon, hogy valójában jót is tesz-e a világnak ez a hatalmas digitális technikai forradalom, ami az utóbbi évtizedben lezajlott. Hol a határ és segít-e minket az életünkben, mindennapjainkban, vagy csak tovább bonyolítja azokat.
Az egyik kedvenc filmem ugrik be erről; Az istenek a fejükre estek…
A film szembe állítja egymással a hatalmas és modern amerikai világot, az egyszerű, nomád busman nép világával.
Az első képkockákban egy elektromosan nyíló garázskaput mutatnak, kitolat egy kocsi, el a szomszéd postaládáig, bedob valamit, majd vissza a garázsba, a kapu becsukódik…Ezzel szemben a busmanok a Kalahári sivatag közepén, szinte teljesen nincstelenek. Mérföldeket tesznek meg futva, hogy becserkésszék, a napi betevőt és alig akad ivóvíz. Nincsenek házaik, nincs magántulajdonuk, még ruhájuk sem. Mégis kétség kívül ők az egyik legboldogabb nép a világon, mert ott a fantáziájuk, a kreativitásuk, a barátság és bajtársiasság, ami összeköti őket. Egész nap a betevőért dolgoznak, vagyis vadásznak vagy folyadékot nyernek ki gumókból, esténként pedig körülülik a tüzet és történetekkel szórakoztatják egymást és magukat, a felnőttek tanítgatják gyerekeiket az élet nagy dolgaira. Olyan békés és egyszerű az életük, nem érzik azt, hogy bármiben is hiányt szenvednének, pedig nincs semmijük.
Összehasonlítva mindezt a mi világunkkal, hihetetlen. Emlékszem mennyire ellehetetlenült az életem, amikor pár éve ellopták a mobilomat. Jóformán olyan volt, mintha fojtogatnának, pedig én egyáltalán nem vagyok telefon függő, gyakran tartom kikapcsolva és nem vagyok elérhető. Mégis olyan alapvető eszköze lett az életemnek, hogy akkor döbbentem rá, hogy bár azt hittem, hogy alig használom, mégis az életem részévé vált.
Visszatérve a busmanokhoz, hiába boldogabbak ők a teljes nincstelenségben, mint mi, nem hiszem, hogy segítene rajtunk, ha mi is kiköltöznénk a sivatagba, vagy kidobnánk minden elektronikai cikket az életünkből. Igen, nagyon hangulatos tud lenni a lovaskocsi, mégse jut eszébe egyikünknek sem, hogy reggel azzal induljon neki a városnak…
Persze sokan vannak, aki azt mondogatják, hogy „bezzeg az én időmben…”, de az az idő, már elmúlt és nem fog visszatérni soha. Így jobban tesszük mindannyian, ha beletörődünk és legalább alapszinten megtanuljuk jóra használni az utóbbi évtized technikai vívmányait.
Nem szeretem, amikor a felnőttek a gyerekeket hibáztatják azért, hogy más lett a világ. Olyan sokszor hallani, hogy „szörnyű ez a gyerek, egész nap a számítógép, vagy a TV előtt ül, ahelyett, hogy olvasna, vagy játszana…” A gyerekek nem tehetnek róla, mert nem ők alakítják a világot, hanem a felnőttek felelőssége, hogy ők milyenek lesznek, így a felnőttek kötelessége az is, hogy megtanítsák a fiatalokat arra, hogy miként lehet jóra használni a TV-t, a számítógépet, az internetet vagy épp egy okostelefont.
Lehet, hogy én sokkal kevesebbet tudok a számítástechnika világáról, mint mondjuk a következő generáció, mégis azt gondolom, hogy kölcsönösen tanulhatunk egymástól és semmiképp nem megoldás kizárni a fejlődő, modern világot az életünkből, így az iskolából sem.
2011. szeptember 29., csütörtök
Sokszor küzdök magammal annak tekintetében, hogy miért mindig én vagyok a "lázadó", aki valahogy nem bírja a "tempót"...mégse bírom ki, hogy ne keressek elméleti támaszt az ellenvetéseimhez, a félelmeimhez. Azt hiszem az a pár bekezdés megfogalmazza helyettem az ellenvetéseimet:
"A kora gyermekkkori számítógép-használat szakmai megítélése
A kora gyermekkkori számítógép-használat témája a folyamatban lévő kutatások (pedagógia, szociológia, pszichológia, agykutatás stb.) eredményeként sok újdonságot felvonultató témának számít az egyes országok nevelési/oktatási törekvéseit vizsgálva. A legtöbb kutatási jelentés, tapasztalatokat összegző leírás azt mutatja, hogy a számítógép az óvodáskorú gyermekek képességeinek fejlesztése terén hatékonyan alkalmazható eszköz. A kutatási eredmények alapján ugyanakkor világosan látszik az is, hogy a számítógép nem megfelelő vagy túlzott mértékű használata hátrányosan befolyásolhatja a gyermeki fejlődést.4
Feltételezésünk szerint a fejlődés természetes velejárójaként a nevelés és oktatás ügyében érintett magyar szakmai közvéleményből sem hiányozhatnak az olyan viták és diskurzusok, melyek eredményeként konszenzusra juthatnak az egyes szakmai irányzatok, műhelyek, behatárolva a számítógép óvodai alkalmazásának témakörét, felderítve annak tényleges előnyeit és hátrányait. Bár az e téren folyó szakmai kezdeményezések érdemei elvitathatatlanok, nem képesek helyettesíteni a témában egyelőre hiányzó hazai empirikus kutatássorozatokat.
A számítógép mint óvodáskorban használt interaktív fejlesztőeszköz egyértelmű sikerre számíthat a jövőben. Számos vizsgálat igazolta a képességfejlesztés terén a számítógép hatékony alkalmazási lehetőségeit (digitális rajzolás, interaktív képeskönyvek, finommozgást fejlesztő játékok stb.). Különösen fontos alkalmazási területnek tekinthető a speciális igényű gyermekek számítógéppel támogatott korai fejlesztése. Még a gyermekkori számítógép-használatot egyébként feleslegesnek tekintő szakírók is elismerik a géphasználat e téren mutatkozó eredményeit, és felhívják a figyelmet a fejlesztések fontosságára. (Haugland, 1992)
Bár az eredmények magukért beszélnek, az óvodáskori számítógép-használatnak számos ellenzője is van. A kora gyermekkori számítógép-használat kockázatainak figyelembevétele érdekében érdemes röviden áttekinteni azoknak a szakembereknek az érveit, akik a kora gyermekkori számítógép-használat mellőzését vagy csökkentését tartják megfontolásra érdemesnek. A kora gyermekkori számítógép-használat hasznosságát kétkedve fogadó szakemberek nem a számítógép-használat hasznosságát bizonyító kutatási eredményeket kérdőjelezik meg, hanem a kérdéskört tágabb összefüggésrendszerben vizsgálva fejtik ki téziseiket. Fő állításuk szerint a gyermekek fejlődését leghatékonyabban támogató környezethez az iskoláskor előtt a számítógép nem tartozik hozzá. Szerintük a számító-géphasználatból eredő hasznot annak kockázatai és hátrányai ellensúlyozzák. Jellemző érveik a következőek:
– mivel a számítógép-használat csak egyéb tevékenységek háttérbe szorítása révén valósítható meg, mérlegelni kell azokat a veszteségeket is, melyekről kevés szót ejtenek azok, akik a kora gyermekkori számítógép-használat előnyeit hangoztatják: a gyermekek fizikális képességeinek fejlődését hátráltatja a monitor előtt töltött idő, mely által az össztársadalmi szinten súlyos egészségi gondokat okozó mozgáshiányos életforma kialakulása már kora gyermekkorban megkezdődik;
– az érzelmi fejlődést és a társas kapcsolatok kialakulását hátráltatja a számítógép-használat, mely alapvetően individualizáló hatású. A felnőttek és gyermekek közötti – egyesek szerint amúgy is szegényes kapcsolatokat – tovább sorvasztja a számítógépek korai alkalmazása. A számítógép a televízióhoz hasonlóan „babysitter” szerepbe kerül, csökkentve a gyerekek személyek iránti érdeklődésének intenzitását és előfordulási gyakoriságát;
– a gyermeki kreativitásra korlátozó hatással vannak a látszólag sokszínű, valójában azonban unalmasan sztereotip számítógépes oktatóprogramok;
– a számítógépes programok a valóságostól eltérő – szimulált (virtuális) – világba kalauzolják a gyermekeket. Ezáltal – a tanító szándék mellett – a gyermekek valósághoz való viszonyának átalakulása (torzulása) is megkezdődik.
A kora gyermekkori számítógép-használatot elutasítók – vagy azt csak nagyon szűk keretek között helyeslők – szerint a tanulás eredményességét az interperszonális kommunikáció hatékonyabban növeli, mint a számítógép-alapú képességfejlesztő technológiák bevezetése. Szerintük ebből eredően a nevelési-oktatási intézményeknek azon kellene fáradozniuk, hogy a pedagógusok a gyermekek személyes igényeire személyes tanulási alkalmak megteremtésével reagáljanak. Szerintük a fejlesztő hatású interaktivitásnak interperszonálisnak és nem technológiára alapozottnak kell lennie. Az erőforrások ésszerű átcsoportosításának szükségét hangsúlyozzák akkor, amikor felhívják a figyelmet arra, hogy a kora gyermekkori nevelés területén nem egyértelműen rentábilis befektetés az információs és kommunikációs technológiák alkalmazása, mely a nevelőmunkát végzők továbbképzése mellett jelentős eszköz- és szoftverberuházással is jár."
2011. szeptember 28., szerda
Digitális bevándorló vs. digitális analfabéta?
http://www.ted.com/talks/lang/eng/sugata_mitra_the_child_driven_education.html
A bácsi a számítógépek alkalmazásának egy izgalmas lehetőségéről beszél. Nekem olykor túl szép, hogy igaz legyen. Ti mit szóltok hozzá?
2011. szeptember 26., hétfő
Tök jó volt a prezije! Az eleje nagyon tetszett (myspace, mytube meg nem tudom mi volt még...), de egészében is jó volt.
Még a videó előtt elolvastam, hogy ki is a srác (a videó alatt), és durva, hogy 19 évesen a MindMapping certifikált trénere! Na, ő aztán bennszülött. De abban igaza van, legalábbis én is így gondolom, hogy a digitális bennszülötteken belül van 2 csoport: a "függők" és a "korral haladók" (saját szóhasználat).
Néha nem értettem, hogy miről dumál, többek között még mindig kínai nekem a napster és a flickr... Mik ezek? Ilyenkor nem kicsit éreztem magam öregnek... Pár évvel fiatalabb mint én, és nem értem, hogy mit beszél! Mintha az öcsémmel társalognék...
Hogy a tartalomról is szóljak pár szót, én egyetértek Krisztiánnal mindenben. A sulik tényleg nem fejlődnek a technikával, de még a gondolkodásmenetével sem! Az, hogy a tanár nem érti, hogy a diákok miért tudnának tanulni a mindmapp-ekből, az a magánügye, de miért hiszi azt, hogy attól, hogy neki nem megy, a diáknak sem megy? Na, én meg ezt nem értem...
A "digitális" és "analóg" kreativitás kifejezések nekem is újak voltak, de tényleg kell a kreativitáson belül is ez a két kifejezés.
Egyébként az nem teljesen helyes, hogy nem tanítanak arról semmit, amivel együtt fejlődünk, mert nekem profin megtanították, hogy hol van az egér, a monitor, a billentyűzet, a gépház... :) Sőt, volt egy olyan program, amivel a gépelést lehetett gyakorolni időre. Még versenyeztünk is az osztálytársaimmal (Ez kb. 3.-os koromban volt.) Az érdekes csak az, hogy gyorsan gépelni msn-ezés közben tanultam meg, nem áltsuliban... :)
Már órán is feszegettem annak a kérdéskörét, hogy miért ne haladjunk a korral, mi (gyógy)pedagógusok? Változik a kultúránk, és ezzel nekünk is változnunk kell, mert különben olyanok leszünk mint a nagyszüleink, hogy nem értjük amit az unokánk beszél, csak mindez azelőtt következik be, mielőtt gyerekünk születne...
Szerintem meg kellene találni az arany középutat: mi az a tudás, ami univerzális, és mindig az alapintelligencia részének kell maradnia, és mi az, amit ki lehet cserélni a modern infókra?
Szóval én amellett vagyok hogy mivel digitális világban nőnek fel a ma emberei, ezért merjük használni a digitális eszközöket! Miért lenne ciki, ha a diák mutatná meg, hogy hogyan működik egy ilyen kütyü, aminek a nevét sem tudom?
Szerintem igaza van Krisztiánnak abban, hogy ha a kütyük bármelyikét használhatnák a diákok az iskolában is, jóval kreatívabb, interaktívabb és a hatékonyabb lenne az oktatás. A saját nyelvükön kapnák az információkat, és így talán az is befogadhatóbb lenne nekik, ami egyébként nagyon távoli vagy elméleti. Persze ehhez olyan tanárok is kellenek, akik szintén használják a digitális eszközöket, akik képesek tanulni a diákjaiktól, és akik kreatívak többek között.
És ha még a tankönyvek is elérhetőek lennének online... a tankönyvbiznisz tuti csődbe menne...
Azért félre ne értsetek, nem a papír ellen vagyok, én is szeretek újságot meg könyvet olvasni, de haladni kell a korral, és nyitottnak lenni az újra. Szóval vegyük fel a kesztyűt és haladjunk a "fiatalokkal"! :)
Gondolattérképek online
Elérhetőség itt. Ott is és itt is várom a véleményeket!